Návod na použitie olejov na batoľatá


Kúpili ste si balíček Rodinný lekár a teraz neviete ako na to? Postavili ste si všetky olejčeky pred seba do radu, pred ne položili na chrbátik dieťa a čakáte, že čo Vám napadne? Nezúfajte a čítajte ďalej ;)

Mnohí ste sa ma pýtali na konkrétne používanie toho ktorého oleja, tak som sa rozhodla to dať na papier, aby ste to mali čierne na bielom a mohli si to kedykoľvek opäť otvoriť a prečítať čo budete potrebovať.

Budem písať o použití olejov na batoľatá a deti. O dospelých nabudúce.Vo všeobecnosti platí, že oleje u takto malých detí sa aplikujú len vonkajšie - čiže na spodok nôhalebo na iné časti tela (napr čelo, spánky a zátylok pri horúčke, alebo hruď pri respiračných chorobách). Ďalšou zásadou je, že oleje sa nedávajú koncentrované, čiže priamo na telo, ale na podkladový olej.

Ten odporúčam frakcionovaný kokosový olej doTerra. Má rozštiepené molekuly, takže nevonia (čím nepreruší vôňu oleja), a netuhne. Je hypoalergénny a zanecháva pokožku hebkú a hladkú, a nie je mastný ako ostatné rastlinné oleje.

Môžete ale použiť akýkoľvek jedlý olej. Moje najobľúbenejšie sú:

Marhuľový - je nedráždivý, na citlivú pleť, na ekzémy, obsahuje veľa vitamínov, a je to tzv. detský olej, lebo je výživný a pritom jemnučký.

Z hroznových jadier - je absolútne nemastný, zvyšuje elasticitu a je silne antioxidačný.

Mandľový olej - tento je mastnejší, ale na vysušené nôžky malého keď v lete behá stále bosý vonku je skvelý (opäť má nôžky hladké ako novorodenec).

Tak a poďme na oleje z Rodinného lekára pekne poriadku:

Lavender (Levanduľa) - v určitých prípadoch môže ísť na pokožku aj neriedená, čiže bez podkladového oleja, môže ísť priamo do rany (reznej rany, odreniny, popáleniny, aj popáleniny od slnka). Na ukľudnenie dajte jednu kvapku na PO na hruď a/alebo chrbátik svojmu dieťaťu pred spaním. Ak sa akurát nachádzate v náročnom období (zuby, pooperačný stav, nekľud, nervozita, rastový špurt, afekty, záchvaty) - spravte si do prázdnej sklenenej fľaštičky zriedenú zmes s levanduľou (a napríklad Chamomile- kamilkami, či zmesou na ukľudnenie Serenity) a zoberte si to všade so sebou a aplikujte na dieťa (hruď, tvár, sánka, líčka) kedykoľvek máte pocit, že je už treba. Postačí zopár kvapiek takejto zmesi a nielen vy pocítite okamžitú úľavu ;)

Lemon (Citrón) - Ako detoxikant - v prípade že máte v okolí chorých, alebo sa dieťa z choroby už dostalo a teraz potrebuje ešte "prečistiť trubky", alebo bojujete so streptokokmi a podobnou háveďou a potrebujete prečistiť telíčko - 1 až 2 kvapky na podkladový olej, a aplikujte podľa akútnosti 2 až 4x denne na spodok nožičiek. Prečisťuje, vyťahuje rezíduá starých chorôb, liekov, chemických zložiek potravy. Silný imunitný stimulant. Je výborný na kašeľ - aplikujte opäť zriedený na hrudník, do difúzera 2-3 kvapky spolu s levanduľou a/alebo zmesou Breathe. Odporúča sa vždy aplikovať keď užívate / aplikujete Oregano, aby pomohol vyplavovať oreganom rozložené toxíny z tela.

Peppermint (Mäta) - V prípade horúčky alebo bolesti hlavy aplikujte na podkladový olej 1kv na čelo, spánky, vzadu na šiju, hrudník a chrbátik každé 3 hodiny (v prípade prudkých návratov teplôt aj každých 15 minút - samozrejme zriedený!). Na podráždený žalúdok naneste na PO (podkladový olej) na žalúdok. Deti do 6r nesmú esenciálne oleje vnútorne. Vonkajšie použitie plne nahradí vnútorné, mám to overené nielen na svojich deťoch :). Pri prehriatí zo slnka rozprášte zo skleneného spreju/rozprašovača na telo. Pri veľkej únave tak isto použite zriedený Peppermint alebo pár kvapiek v spreji a naneste na telo. Peppermint je olej, ktorý dáva ohromnú energiu. Spolu s Lemonom a Levanduľou môžete aplikovať v zriedenej forme na hruď a chrbátik, alebo pár kvapiek tejto zmesi do difúzera, pri sezónnych alergiách. Táto trojica je mimoriadne účinný pomocník pri alergických reakciách na pele, kvety, trávy, seno, atd. Pomáha pri astme a bronchytídach, pri astmatických záchvatoch a alergických astmách. Aplikujte priamo na hruď a do dlaní a inhalovať - aspoň 5 pomalých ale hlbokých nádychov.

Melaleuca (Čajovník) - Na vyrážky a zápaly pokožky naneste priamo na dané miesto malé množstvo oleja (menej ako 1kv). Zapálené očné spojivky, kožné zápaly, kožné mykózy a kvasinky. Na zápaly akéhokoľvek druhu. I na nosné streptokoky - také typické pre deti škôlkárskeho a školskho veku ;). Silný antiseptický olej na všetky zápaly (vonkajšie aj vnútorné zápaly), u detí do 6r opäť len na vonkajšie použitie. Spolu s levanduľou je veľmi účinný pomocník pri odreninách, úrazoch, ranách akéhokoľvek druhu. Znižuje rekonvalescenciu o 2/3!

Oregano - Na zvýšenie imunity používajte len (!) na PO 1kv na spodok nožičiek. 1kv stačí na obe, olej je veľmi silný, a veľmi pálivý - vyvarujte sa aplikácii na inú časť tela (a to ani na PO). V akútnych prípadoch ochorenia aplikujte každé 3h (čiže 4x denne). Je to najsilenjšie ATB z rastlinnej ríše. Užívajte len 8 dní v kuse, potom aspoň 2 týždne oddych. Spolu s oreganom sa odporúča aplikovať tiež Lemon na prečistenie tela. Oregano môžete používať pri chrípkach, virotických a bakteriálnych chorobách, pri vysokých teplotách a pod. V prípade, že olej pomôže, odporúča sa dobrať/doaplikovať ho do konca tých 8 dní. Rovnako ako liekové ATB. Má to svoj zmysel ;)

Frankincense (Kadidlo) - Na podporu imunity na PO 1kv na obe nožičky. Môže ísť spolu s iným olejom na imunitu, napríklad citrón a/alebo oregano. V prípade zápalu aplikujte na konkrétne miesto, môže ísť spolu s čajovníkom. Silný protizápalový olej. Navyše je extrémne silný na opravu poškodení pokožky ako napríklad jazvy, škvrny, fľaky po popáleninách (popáleniny ako také komplet regeneruje!) a pod. Opravuje štruktúru buniek až do úrovne DNA a preto je to veľmi účinný olej pri ťažších problémoch ako je epilepsia, (Alzheimer u deetí asi nie je všakže ;) ), problémy mozgu, poškodenie DNA a podobne. Zároveň je to tzv posilňujúci olej - čiže ak ho pridáte ku akémukoľvek oleju, posilníte jeho funkciu. Preto sa odporúča pridať vždy po jednej kvapke do hocičoho čím práve natierate svoje deti. Môže tiež pomôcť pri bolestiach hlavy, ktoré si nevieme vysvetliť :)

Deep Blue - Používa sa len vonkajšie! Naneste lokálne malé množstvo (1kv) na ubolené svaly, kĺby alebo šľachy, rozmasírujte. Zmes pôsobí silne protizápalovo a analgeticky. Môžete teda použiť v prípade bolestí, napríklad končatín ale aj vnútorných bolestí. Zmes sa používa výlučne zvonka. Nanášajte na dané miesto na PO. Pomáha napríklad pri bolestiach z rastu končatín, pri pádoch, úrazoch, traumách (nie len fyzických!). Taktiež je ho možné požiť keď má dieťa zapálený alebo zaseknutý sval (ofúknutý studeným vetrom), natiahnuté šľachy z nejakej veselej aktivity :)

Breathe - Vynikajúca zmes pri všetkých druhoch respiračných chorôb. Pri sopľoch dajte 1kv na PO na hruď. Pri čírych neinvazívnych sopľoch aplikujte 2x denne - ráno a večer pri prebaľovaní. Pri hustých hlienoch každé 3h (alebo 4x denne). Vhodné je ho vtredy dať aj do difúzera - 3-5kv a pustiť aspoň 2-3x denne tam, kde sa dieťa zdržuje. Vynikajúco ukľudňuje, preto je dobrý aj pred spánkom, napríklad ako variant k levanduli. Pomáha aj pri chrápaní, u malých detí napríklad spôsobenom zväčšenými nosnými mandľami. Uľahčuje dýchanie aj pri astme, alergiách, pri atakoch zvýreného prachu alebo smogu.

Digestzen - Pri všetkých tráviacich a zažívacích problémoch - hnačka, zápcha, reflux, nadúvanie, pokazený žalúdok, viróza, zachladený žalúdok (studeným nápojom napr), pri oslabenom trávení, pri problémoch s pankreasom, so žalúdočnými šťavami, a pod. Aplikujte 1kv na PO na bruško (v prípade hnačky nemasírujte! Ešte viac sa pohnú črievka.). Pri kolikách naopak masírujte, kopkajte nôžkami, hrajte sa a bábo prestane plakať do pár minúť. Pri deťoch starších ako 6r je možné užívať vnútorne - 1kv do malého množstva vody alebo čaju (chutí ako klasický čaj na prdíky :D ). Úľava príde v podstate okamžite. Tiež môžete podľa akútnosti záležitosti aplikovať 1kv na PO na spodok nôh. Digestzen je extrémne účinný odhlieľovač! Odporúča sa preto používať pri sopľoch a hlienoch akéhokoľvek druhu. Aplikujte na bruško a čelo. Sople budú doslova vytekať von!

On Guard - Na imunitu, na vírusy a baktérie, je to mimoriadne účinný imuno-stimulant! Môže sa používať aj preventívne počas celého roka, prípadne len počas chrípkových sezón na prelome ročných období. Aplikujte preventívne každý deň 1kv na PO 2x denne. V akútnych prípadoch 4-6x denne. Môžete si spraviť zmes s melaleucou, kadidlom (frankincense), lemonom a oreganom a podkladným olejom ako extrémne silnú zmes na akúkoľvek silnejšiu chorbu či chrípku. Aplikujte vtedy 4-5x denne. Ak dokáže dieťa kloktať, tak pri boľavom hrdle 1kv zmesi Onguard do pol pohára vody- vykloktať a prehltnúť. Prípadne si môžete zmes Onguard dať do spreja s vodou a striekať na zapálené mandle kedykoľvek je treba. Toto brutálne funguje ;)

V podstate je to základný a najlepší olej na podporu imunity kedykoľvek sa niečo deje. Potom sa dajú k nemu doplniť ďalšie oleje na podporu funkcie antivirotickej a antibakteriálnej ochrany, ako napr Arborvitae (Tuja), Cardamom, Black Pepper, Siberian Fir, Thyme a ďalšie.

POZOR! - popisované riedenie je len informatívne., Riedenie - koncentrácia EO - v podkladnom oleji (PO) je závislá od veku dieťaťa. Vždy sa poraďte s odborníkom pred aplikáciou EO na vaše dieťa.

A ešte pár poznámok k tým časom a opakovaniam. Nie, nie sú len tak strelené od brucha ;). Telo dokáže zmetabolizovať aktívne látky z olejov v priemere za 3 hodiny. Takže častejšie ako raz za 3 hodiny aj pri akokoľvek akútnych stavoch je zbytočné. Každé tri hodiny vychádza cirka 4x za deň. V preventívnych prípadoch aplikujte ráno a večer pri prebaľovaní. Je to praktické a máte to vybavené spolu s baby masážou, ktorá je veľmi prospešná aj pre staršie deti.

Ak máte záujem o Balíček Rodinný lekár, môžete ho mať s 25% zľavou! Ušetríte tak viac než 150eur a navyše k tomu dostanete krásny difúzer v cene 65eur a ďalší olej v cene 25eur k tomu zadarmo. Skvelé však?

Ak chcete vedieť ešte viac, napíšte mi - správa :)

*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

* Oleje neboli certifikované Potravinárskou a Lekárskou Komorou. Tento produkt nie je určený na diagnostikovanie, ošetrenie, liečenie či prevenciu žiadnej choroby.


178 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now