Bergamot - na stres, depresie a sebalásku


V minulom článku som uviedla EO Levanduľa ako efektívny prostriedok na uvoľnenie stresu, napätia a bolesti. Viac o Levanduli nájte TU --> Liečivý dotyk Levandule.

Ďalším základným olejom pre elimináciu environmentálneho stresu je Bergamot.

Bergamot je mimoriadne efektívny EO na uvoľnenie stresu, úzkosti, depresie a relaxáciu. Má jemnú sladko-citrusovú vôňu. Pomáha zbavovať sa nahromadených pocitov – pocitov ktoré vedú k depresii až k nespavosti, úzkosti a výkyvom nálad – má ukľudňujúci a zároveň povznášajúci účinok a prináša úľavu pri nespavosti.

Môžete ho aplikovať do dlaní a krátko inhalovať, alebo na zápästia či za uši kedykoľvek počas dňa pri pocitoch prevalcovania, stresu, paniky a úzkosti.

Bergamot je mimoriadne účinný pri eliminácii všetkých druhov stresu – emočnom, duševnom, z fyzickej aktivity, z telesného vypätia či predmenštruačného syndrómu.

Môžete dať 2-4kv do kúpeľovej soli a rozpustiť vo vani a dopriať si večerné ukľudnenie. EO Bergamot má navyše priaznivé účinky na pokožku, pomáha na akné, pri ekzémoch a psoriáze. Odporúča sa používať na pokožku striedmo, nadmerné používanie Bergamotu môže spôsobovať precitlivenosť. Pomáha proti lupinám, na herpesy, pri poštípaní hmyzom, pri kŕčových žilách, pri nadmernom potení (pod pazuchy) či nepríjemnom zápachu.

EO Bergamot funguje ako repelent proti hmyzu, pomáha nevytvárať jazvy po úraze, a tiež pri jemných kŕčových žilách a svalových kŕčoch. Môže sa aplikovať na spánky, čelo, reflexné body, resp. priamo na postihnutú oblasť.

Pozor – Bergamot je extrémne fotosenzitívny. Odporúča sa nevystavovať miesto aplikácie slnečným alebo UV lúčom skôr ako po 72 hodinách.

Viac o ďalších fotosenzitívnych olejoch nájdete TU --> Fotosenzitívne oleje - nebojte sa slnka!

EO Bergamot je možné aj piť s vodou. Môžete si dať 1-2kv do 1-2litrov vody, džúsu alebo čaju a piť celý deň. Osviežuje a napomáha tráveniu, a je účinný na črevné parazity či žlčové kamene. Navyše je silne antiseptický (protizápalový), takže výborne pôsobí na zapálené hrdlo či mandle, alebo pri kašli.

Osvedčil sa na streptokokové a stafylokokové infekcie a pri strate apetítu a plynatosti.

Účinky:

- antiseptický,

- podporuje trávenie,

- podporuje hojenie,

- posilňuje nervy,

- zlepšuje dýchanie,

- znižuje horúčku,

- tíši bolesť,

- je antidepresívny.

Použitie a účinky:

-- Infekcie dýchacích ciest, zápaly hrdla, kašeľ, protizápalové a hojivé účinky, akné, rany, lupiny, psoriáza, žalúdočné problémy, antidepresívum, stres.

-- Esenciálny olej z bergamotu vďaka antiseptickým a dezinfekčným účinkom zmierňuje horúčku a symptómy pri prechladnutí a influenze. Zoslabuje zápal hltana. Je vhodný aj na ošetrenie vyrážok a kožných infekcií. Má sťahujúce a čistiace účinky.

Vnútorné použitie : 2 kvapky premiešať v 1 dl vody. Piť pri žalúdočných potiažach.

Inhalácia: 7 kvapiek pridať do 1 l takmer vriacej vody. Inhalovať pri infekciách horných dýchacích ciest a zápaloch hrdla. Difúzovať v difúzeri - 3-6kv

Vaňový kúpeľ: 4-6 kvapiek do vody teplej 37 °C. Pri strese, ochoreniach pokožky, pomáha pri rekonvalescencii po chorobe.

Voda na pleť: mastná pleť, akné, reguluje tvorbu mazu.

Voda na vlasovú pokožku: lupiny, silná produkcia mazu vo vlasovej pokožke.

Krém: podpora hojenia rán na pokožke, ekzém.

Z pohľadu emocionálnej terapie je Bergamot olej sebaprijatia. Zmierňuje pocity nizkej sebahodnoty, sebavedomia, sebaodsudzovania a zúfalstva. Podporuje rozvíjanie sebalásky, a uvoľňuje zväzujúce pocity nedostatočnosti, neschopnosti, nedokonalosti a pocitu, že nie sme milovaní.

Bergamot zmierňuje pocity zúfalstva, sebaposudzovania a nízkeho sebavedomia. Podporí toho, kto má nedostatok sebaprijatia a sebalásky. Bergamotový esenciálny olej pozýva jednotlivca vidieť život s väčším optimizmom.

Bergamot má čistiaci vplyv na uviaznuté pocity a obmedzujúci systém presvedčení. Kvôli vnútorným presvedčeniam typu: som zlý, nehodný lásky, nie som dosť dobrý, sa jedinec snaží schovať za fasádu veselosti. Obáva sa odhalenia skutočných myšlienok a pocitov. Silná čistiaca schopnosť bergamotu generuje pohyb v energetickom systéme, čo prináša nádej.

Týmto spôsobom funguje bergamot ako úžasné antidepresívum. Prebúdza dušu k nádeji a ponúka odvahu podeliť sa o svoje vnútro. Zažatie optimizmu a dôvery v seba samého podporuje skutočné sebaprijatie. Bergamot učí jednotlivca zanechať sebaposudzovanie a učí milovať sa bezpodmienečne.

Vôňa bergamotu rozveselí a osvieži dušu. Rozptyľuje a zmierňuje strach, úzkosť a náladovosť. Bergamot efektívne Vás upokojuje aj keď ste na hranici nervového zrútenia. Naplňuje pocitom šťastia a radosti. Je vhodný na obnovenie sebadôvery.

Emócie: zúfalstvo, nízke sebavedomie, sebaposudzovanie, nehodný lásky, beznádejný

Podobné oleje: metabolická zmes Smart and Sassy, čistiaca zmes na kožu HD Clear, škorica (cinnamon bark), medovka (melissa)

Ak máte záujem o esenciálne oleje, píšte mi správu :)

* Esenciálne oleje neboli certifikované Potravinárskou a Lekárskou Komorou. Tento produkt nie je určený na diagnostikovane, ošetrenie, liečenie či prevenciu žiadnej choroby.


70 views0 comments
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now