Detoxikácia tela - na čo mi to je???


DETOXIKÁCIA ORGANIZMU

Dnes vám rada priblížim jedno veľmi dôležité slovo v dnešnej dobe - detoxikácia. Budem preto písať :

 • Priblíženie čo znamená detoxikácia a prečo ju „človek dneška“ potrebuje

 • Čo sú toxíny a kde v ľudskom tele sa usádzajú

 • Návrhy prírodných riešení a konkrétnych esenciálnych olejov na detoxikáciu organizmu

Čo je to teda detoxikácia a prečo „človek dneška“ ako sa hovorovo vraví „detox“ potrebuje?

Naši predkovia žili v oveľa väčšom súlade s prírodou, napojení na prírodné cykly. Rešpektovaním prírody, životom, ktorý bol v symbióze s prostredím, boli prirodzene naladení, a tak ako sa príroda cyklicky menila, aj oni menili svoje stravovacie a životné návyky. Súčasťou ich života bol pôst najmä počas Adventu a pred Veľkou Nocou.

Človek dneška žije inak. V odpojení od prírodných cyklov, často v umelo vytvorenom prostredí plnom technológií, konzumu a množstva civilizačných faktorov, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú jeho prirodzenosť. Zabudol, že aj on je súčasťou prírody. Aké sú najčastejšie civilizačné faktory, ktoré spôsobujú neprimeranú a zaťažujúcu toxicitu v živote človeka?

 1. Enviromentálne vplyvy – znečistené ovzdušie, ničenie a zanášanie pôdy umelými hnojivami má negatívny dopad na výživovú hodnotu potravín, elektrosmog (vysielače, wifi, mobilné telefóny, nadužívanie počítačov, trávenie voľného času pri TV), znečisťovanie spodných vôd, odlesňovanie krajiny,

 2. Stres a emočná záťaž,

 3. Medzigeneračné traumy-epigenetika,

 4. Fajčenie a závislosti,

 5. Nadmerná spotreba chemických liekov, ľudstvo prežíva epidémiu chronických zápalových ochorení,

 6. Množstvo chemikálií, ktoré používame vo svojich domácnostiach a v priestoroch, kde trávime čas + neekologické kozmetické prípravky,

 7. Nízka výživová hodnota a nízka kvalita potravín ako dôsledok veľkovýroby,

 8. Toxické vzťahy a myšlienky

 9. Hromadenie vecí a zážitkov ako dôsledok materiálneho prebytku a s ním spojeného konzumu.

Mnohí sa mylne nazdávajú, že detoxikácia organizmu je len otázkou správneho výberu príslušných preparátov na očistu. Nie je tomu však tak. Prečo? Musíme si uvedomiť, že dokonalá detoxikácia si pýta predovšetkým správne načasovanie. Nemyslím tým samozrejme (len) ročné obdobie, ale skôr nastavenie mysle a tela. Organizmus je totiž ovládaný dvomi vetvami autonómneho nervového systému. Je to sympatikus na strane jednej a parasympatikus na strane druhej. Kým prvý nás "žhaví", posúva do stavu pohotovosti, boja a úteku, tak ten druhý nám umožňuje uvolniť sa, tráviť, regenerovať sa a HLAVNE ZBAVOVAŤ sa TOXÍNOV.

Povedané polopate, aby sa telo mohlo bez násilia zbavovať toxínov, musíme ho primárne a na istý kontinuálny čas uviesť do kľudu a pokoja. Detoxikácia je totiž pre organizmus istá zaťaž. Ak ju spustíme "násilne" v stave trvalej sympatikotónie, spravíme si neraz viac škody ako úžitku. Skvelými pomocníkmi pre detoxikácii organizmu sú práve esenciálne oleje.

Esenciálne oleje sú účinné látky z rôzných rastlín, ktoré pôsobia na človeka pozitívne na všetkých úrovniach: fyzickej (zmiernenie a odstránenie príznakov ochorení), duševnej, i emocionálnej. Získavajú sa destiláciou vodnou parou, lisovaním za studena i extrakciou. Nie sú rozpustné vo vode. Rozpúšťajú sa v olejoch, mlieku, mede, alkohole, soli. Ako už iste viete, pri kontakte s očami, ušami, sliznicami nevymývať vodou ale rastlinným olejom!!!

O použití esenciálnych olejov ste sa už zrejme taktiež dozvedeli viac z predošlých článkov a teda viete, že sa používajú inhaláciou (vdychovaním silice rozptýlenej vo vzduchu), lokálne (natieraním na pokožku) a vnútorne (konzumácia ako potravinový doplnok).

Vlastnosti esenciálnych olejov

 • pôsobia proti baktériám, vírusom

 • dezinfikujú a ničia mikrobiálne zárodky, ktoré sú zodpovedné za choroby

 • povzbudzujú funkcie orgánov

 • posilňujú imunitný system

 • pôsobia priamo na fyziologické funkcie človeka

 • ovplyvňujú nálady a emócie

Ale vedia si poradiť aj s toxínmi ? Čo je to vlastne toxín?

Toxín je cudzia látka/alebo produkt vlastného poškodzujúceho nastavenia, ktorá narúša ľudský organizmus fyzikálne alebo chemicky. Rozrušuje jeho prirodzené prostredie a rovnováhu. Prítomnosť toxínov v tele ovplyvňuje funkčnosť a starnutie ľudského organizmu. Toxíny nepriaznivo ovplyvňujú metabolizmus, imunitu, vstrebávanie živín, vylučovanie odpadových látok, reprodukciu, cirkuláciu, dýchanie. Toxická záťaž sa môže prejaviť formou kožných ochorení, bolestí hlavy, únavy, priberania na váhe (toxíny sa ukladajú v tukoch), tráviacich ťažkostí, alergií, chronických zápalov, psychickej nepohody. Aj takto sa telo snaží eliminovať toxíny prostredníctvom rôznych systémov.

Detoxikácia je teda riadený proces, kedy sa zmenou životného štýlu telo zbavuje nechcených látok/návykov, a takto získava množstvo energie. Túto energiu predtým používalo na udržiavanie rovnováhy v toxickom prostredí a eliminovanie nežiadúcich toxických vplyvov. Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že detoxikácia odstraňuje „staré“ a prináša“ nové“. Do svojho života tak pozývame pohyb tam, kde panovala stagnácia.

„Každý deň sa môžete zbaviť aspoň jednej toxickej veci vo svojom živote. Vyhoďte telefónne číslo, ktoré už nechcete volať, šálku z ktorej už nikdy nechcete piť, kalendár, ktorý už dávno neplatí, uterák, ktorý už stratil svoje telo a vyhoďte aj sľuby, ktoré už držia inú ruku“.

Základné detoxikačné orgány:

 • Pečeň

Nachádza sa v pravej hornej časti brucha. Pečeň je hlavným detoxikačným orgánom s najväčšou schopnosťou regenerácie. Pečeň nie je miestom, kde sa ukladajú toxíny, ale orgán, ktorý má za úlohu tie toxíny nejako rozložiť a odpratať. A keď sa to nedarí úplne, vtedy sa časť toho chemického odpadu, ktorý sme prijali do nášho organizmu vo forme potravín, nápojov, vzduchu a toxických myšlienok(vysvetlíme neskôr), ukladá v tukových bunkách.

 • Obličky

 • Hrubé črevo a Pľúca

 • Koža

. Lymfatický systém

Ako spustiť detoxikáciu prostredníctvom esenciálnych olejov ?

Jednou z účinných ciest ako podporiť priaznivé zmeny a nastavenia v našich životoch je návrat k prírode napríklad aj pomocou esenciálnych olejov. Tieto majú jedinečné vlastnosti. Čistia bunkové receptory, a tak podporujú enzymatické procesy v našom tele. Veľmi zjednodušenie by sa dalo povedať, že enzýmy = život.

Keď je telo preťažené veľkým množstvom toxínov, pečeň ochraňuje životne dôležité orgány tým, že toxíny obaľuje do tukových buniek. Existujú oleje vhodné na denný pitný režim, ktoré majú schopnosť uvoľňovať toxíny z tukových buniek, rozkladajú ich a pomocou pitného režimu ich vyplavujú von z tela. Sem patrí Lemon, Wild Orange, Lime, Grapefruit, Peppermint, Digest zen a metabolická zmes Slim and Sassy.

Stres a emočná záťaž

Ďalšou skvelou vlastnosťou esenciálnych olejov je ich pozitívny dopad na emočné prežívanie človeka. Skrze čuch (náš najstarší zmysel spojený s inštinktívnou zložkou našej bytosti) a jeho prepojenie s limbickou časťou mozgu dokážu pozitívne ovplyvňovať naše emócie a znižovať negatívny dopad stresových faktorov. V strese naše telo produkuje množstvo hormónov (kortizol, dopamín, adrenalín), ktoré zaplavujú náš organizmus a narúšajú tak jeho prirodzenú rovnováhu.

Toxické vzťahy a myšlienky.

Produkty z esenciálnych olejov vhodné na cielenú detoxikáciu (minimálne 30-dňová kúra 1-2-krát ročne):

 • DDR prime

Tento Komplex esenciálnych olejov na bunkovú obnovu je vlastná zmes od doTERRA a pozostáva z esenciálnych olejov zmiešaných na podporu zdravej bunkovej biogenézy, funkcie a obnovy. Podporuje zdravé rozmnožovanie a životnosť buniek redukovaním oxidačného stresu na DNA a iné veľmi dôležité bunkové štruktúry. Tento produkt sprostredkuváva detoxikáciu na najhlbšej bunkovej úrovni. Obsahuje čisté aromatické zložky kadidlo, divoký pomaranč, citrónová tráva, tymián, saturejka, klinček a niaouli, ktoré v klinických štúdiách preukázali podporu bunkového zdravia a vitality.

Je spojenie esenciálnych olejov a kyseliny caprylovej, ktoré podporuje zdravý tráviaci trakt tým, že vytvára nepriateľské prostredie pre potenciálne škodlivé patogény, ktoré môžu narušiť imunitu tráviaceho systému a vyvolávať tráviace potiaže. GX Assist je zmesou olejov oregano, čajovník, citrón, citrónová tráva, mäta a tymián, ktoré boli osvedčené, že majú antimikrobiálne vlastnosti.

Probiotické ochranné vitamíny sú zmesou probiotickej vlákniny a 6 typov probiotických organizmov v jedinečnej dvojvrstvovej kapsuli( z rias, ktoré sú vhodné aj pre vegánov a vegetariánov), ktorá prináša 5 biliónov CFU aktívnych probiotických kultúr a rozpustných probiotických FOS (frukto-oligosacharidov), ktoré podporujú priľnutie a rast kultúr. Systém dvojitej kapsule s časovým uvoľňovaním ochraňuje citlivé probiotické kultúry od žalúdočnej kyseliny a je svetovým unikátom patentovaným doTERRA.

Komplex tráviacich enzýmov je zmesou, ktorá obsahuje minerálne prvky často chýbajúce v jedle, ktoré je varené, procesované a plné konzervačných látok. Enzýmy sú prirodzené rozkladače, ktoré pôsobia na rozkladanie potravy v žalúdku. Ich funkcia je dôležitá pri odstraňovaní odumretých tkanív v tele (ktoré môžu vzniknúť úrazmi alebo pôsobením patogénov). Telo tieto poškodené tkanivá zvyčajne odstraňuje zápalovými procesmi. Použitím enzýmov ich rozložíme aj bez zápalu. Keď uvážime, že žijeme v dobe epidémie zápalov, tento produkt je efektívnym riešením (úraz, patogény, autoimunitých ochorení prírodná alternatíva k wobenzymu)

 • Zendocrine

Je špeciálna zmes extraktov zostavených na podporu zdravej očistnej a filtračnej funkcie pečenie, obličiek, hrubého čreva, pľúc a kože. Každý naturálny rastlinný extrakt bol špeciálne zvolený na podporu schopnosti orgánov vykonávať ochrannú čistiacu a filtračnú funkciu nášho tela a podporovať orgán, aby sa sám dokázal zbaviť toxických a odpadových látok. Je to špeciálna zmes extraktov aromatických olejov klinčeka, grapefruitu, rozmarínu a geránia.

Na čo netreba zabudnúť ?

Nevyhnutnou súčasťou cielenej detoxikácie by mala byť odlahčená strava počas celého trvania kúry. Použitiu horeuvedených detoxikačných prípravkov by mala predchádzať dôkladná očista hrubého čreva formou odľahčenej stravy, dostatočného pitného režimu aspoň po dobu 5 dní pred ich nasadením. V prípade závažnejších ťažkostí s vylučovaním (zanesené hrubé črevo a nepriaznivá črevná mikroflóra) je vhodné doplniť túto fázu vnútorným užívaním, resp. lokálnou aplikáciou esenciálnych olejov ako sú: oregano, tymián, čajovník, on guard, klinček, fenykel, škorica. Súčasťou detoxikačnej kúry je aj nasadenie probiotických kultúr, ktoré zabezpečia osídlenie tráviaceho traktu kultúrami priaznivými pre trávenie. Presný postup pri užívaní vám viem nastaviť pri priamej konzultácii (mailom alebo osobne) :)

Tipy na užívanie esenciálnych olejov vrámci detoxikačnej kúry:

 1. Denný pitný režim – doporučené oleje lemon, lime, wild orange, peppermint, digest zen, slim and sassy.

 2. Vnútorné použitie – esenciálne oleje v kapsuli, pod jazyk, klystír, pitný režim alebo horeuvedené produkty na riadenú detoxikáciu – doporučené dávkovanie podľa detoxikačného a chudnúceho programu alebo skráteného 30 dňového programu popísaného nižšie

 3. Aromatické využitie – okamžité a priame ovplyvnenie psychickej pohody – difúzovaním alebo vdychovaním z dlaní.

 4. Kúpele – koža je náš najväčší detoxikačný orgán. Kúpele v slanej vode (morská soľ, epsomská soľ) s využitím esenciálnych olejov účinne podporujú detoxikačný proces.

 5. Aplikácia na kožu – priamo na špecifické miesto, na chodidlá a reflexné plôšky alebo prostredníctvom celotelovej masáže. Esenciálne oleje v závislosti na citlivosti pokožky, resp. pri nanášaní na väčšiu plochu vždy riedime do nosného oleja.

 6. Využitie esenciálnych olejov pri dezinfekcii a čistení priestorov, v ktorých žijeme a pracujeme. Eliminujeme tak dopad čistiacich prostriedkov a kozmetiky na báze chémie na naše zdravie. Platí zásada, že čo človek používa zvonka na svoje telo, mal by byť schopný užit aj vnútorne.

Prírodné riešenia - esenciálne oleje a 100% prírodné rastlinné extrakty poskytujú pri detoxikácii organizmu účinnú a bezpečnú pomoc. Dokážu telo harmonizovať na úrovni telesnej i psychickej a z dlhodobého hľadiska sú cestou k prirodzenému a postupnému uzdravovaniu organizmu.

Účinnú detoxikáciu celého organizmu si môžete spraviť podľa návodu v článku Detoxikačný a chudnúci program - ide o komplexný trojmesačný program na úplné vyčistenie a zbavenie sa všetkých toxínov a nadbytočných kíl,

alebo pomocou skráteného 30 dňového očistného programu pre skúsenejších - podľa tejto tabuľky:

Ak máte záujem o produkty detoxikačného programu s 25% zľavou na všetko, plus ďalšie aspoň jeden dva oleje k tomu zadarmo ako darček, napíšte mi!

*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

* Oleje neboli certifikované Potravinárskou a Lekárskou Komorou. Tento produkt nie je určený na diagnostikovane, ošetrenie, liečenie či prevenciu žiadnej choroby.


180 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now