Detoxikačné kúpele (pri chudnutí aj pri chorobe)


Vo viacerých kurzoch certifikovanej aromaterapie, v ktorých sa práve vzdelávam, sa spomínajú detoxikačné kúpele - nie len na a počas detoxu a očisty, ale aj počas chudnutia a dokonca aj v spojitosti s úľavou a podporou liečenia tela počas choroby. Veľmi ma to zaujalo a pri najbližšej chorobe - asi som si ju privolala pretože som naozaj dlho nečakala :D - som mala okamžite potrebu to vyskúšať.

Najčastejšie sa detoxikačné kúpele spomínajú pri detoxe a chudnutí. Valerie Ann Worwood vo svojej knihe Aromaterapie a éterické oleje píše: " Nejedn díky správné stravě a cvičení, ale také díky dobré masáži a používaním étrických olejú nebudete mít ochablou kúži ani strie a budete mít hezkou postavu. Přidávejte éterické oleje do koupele. Odvažuji se tvrdit, že se vám nermírně zlepší celkový tělesný tonus, prestože nebudete držet dietu:"

O nutnosti detoxikácie a hĺbkovej očisty tela som písala v článku

Detoxikácia tela - na čo mi to je??? ,

a ako na to som písala v článkoch

Ako som schudla 25 kíl ,

a Detoxikačný a chudnúci program.

Detoxikačný a chudnúci kúpeľ (a priznám si - áno, aj proti celulitídny ;) ) som si robila už dávnejšie a samozrejme, bola to láska na prvý pohľad. Opäť ;) . Vyskúšala som všetky recepty, ktoré píšem nižšie, takže smelo do nich, sú skvelé a overené! O detoxikačnom kúpeli počas choroby som sa však dozvedela iba teraz nedávno a musím povedať, že urobil divy. Bola som chorá 4 dni, a spravila som si hneď dva. Pretože tá úľava bola doslova "hmatateľná". V podstate je to spojenie klasického naparovania sa nad hrncom s horúcou vodou, difúzovania esenciálnych olejov a natierania na hruď, chrbát atď. Čiže troj kombo v jednom super účinnom a navyše super príjemnom kúpeli.

A ako si teda spravíte taký detoxikačný kúpeľ? Prinášam vám niekoľko inšipratívnych nápadov a receptov, ktoré sa naozaj oplatí vyskúšať. S výsledkami budete prekvapení! Ešte poviem, že v niektorých prevzatých receptoch sa spomína soľ, a ja som ju aj doteraz používala, ale poviem vám, že inde odporúčané použitie rastlinného oleja (hoci ostane plávať na hladine) je naozaj lepšie ;).

A aby som nezabudla - kúpeľ sa odporúča aspoň 20-30 minút. Ja si vždy počas kúpeľa robím aj (laickú) lymfatickú masáž. Nie len nohy, ale i ruky (až pod pazuchy) a tiež cez boky brucho a hruď. Čiže komplet. Telo si pýta ;). Nezabúdajte, že lymfatický systém je jedným z vykonávateľov imunitnej odpovede tela ;). No a na záver ešte jedna pikoška - voda po správnom a účinnom detoxikačnom kúpeli bude mútna! ;)

Tu je niekoľko receptov na naozaj účinné detoxikačné kúpele:

špeciálny kúpeľ na vylúčenie toxínov

- hrsť kúpeľnej soli

- 8 kvapiek z tejto zmesi: Borievka 6kv + Citrón 10kv + Grapefruit 10kv + Bazalka 8 kv

kúpeľná zmes pri diéte

- hrsť kúpeľnej soli

- 6 kvapiek z tejto zmesi: Lemongrass 4kv + Bazalka 5kv + Fenikel 3kv + Petitgrain 8kv + Borievka 3kv

kúpeľná zmes pri chorobe (dospelí) - respiračné ochorenia

- 2PL PO (PO - podkladný olej - akýkoľvek rastlinný olej, ktorý vám bude príjemný na pokožke po opustení sprchy ;) )

- 4kv Levanduľa

- 4kv Eukalyptus / 4kv Lemon / 4kv Petitgrain /4kv Lemongrass / 4kv Cypress

- 1kv Tymián / 1kv Čierne korenie / 1kv Cardamom

Z esenciálnych olejov si môžete vybrať, ktorý vám práve teraz dobre vonia (ten vaše telo práve teraz potrebuje) a tie si dať do kúpeľa. Nie je dobré mixovať všetko so všetkým. Ideálne je si spraviť celkovú zmes z 3 až maximálne 5 EO.

kúpeľná zmes pri chorobe (deti)- respiračné ochorenia

- 2 PL PO

- 2kv Levadnuľa

- 2kv Eukalyptus / 2kv Lemon / 2kv Sibírska Jedľa / 2kv Breathe

("/" - znamená "alebo", pri kúpeľoch pre deti dávajte spolu na celú vaňu maximálne 4kv)

Diuretické kúpele (vhodné pri detoxe a chudnutí)

- hrsť kúpeľnej soli

- 5kv Fenikel

- 3kv Cypress

alebo

- 2kv Borievka

- 6kv Citrón

alebo

- 2kv Cypress

- 6kv Citrón

Tonizačné kúpele (vhodné pri chudnutí a celulitíde)

- hrsť kúpeľnej soli

- 5kv Grapefruit

- 3kv Bazalka

alebo

- 5kv Rozmarýn

- 3kv Petitgrain

alebo

- 3kv Lemongrass

- 4kv Levanduľa

alebo

- 6kv Divý pomaranč

- 2kv Tymián

Tak a máte čo skúšať ;). Ak by sa vám zdalo, že v uvedených receptoch sa často opakujú tie isté esenciálne oleje, tak to je pravdepodobne preto, že práve tieto majú výrazné detoxikačné a očistné účinky. Viac o cielenej očiste nájdete v článku:

Detoxikácia - zoznam olejov na cielenú očistu

Ak máte záujem o jednotlivé oleje alebo produkty detoxikačného programu s 25% zľavou na všetko, plus ďalšie aspoň jeden dva oleje k tomu zadarmo ako darček, napíšte mi!


164 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now