Môj príbeh


Dnes sa podelím o svoj príbeh ako som prišla k esenciálnym olejom. Smelo sa zasmejte ;)

Prvé esenciálne oleje som objavila s mojou mamou asi v šestnástich. Vtedy sme hľadali únik a riešenie ťažkej situácie u nás doma. Ako to už v takom veku býva, úplne ma to pohltilo - spiritualita, vône, farby, energie, aura, pôsobenie minerálov, energetickí paraziti, ochrana, kyvadlo a všetko možné, čo vás len napadne. Teda okrem vyvolávania duchov a reiki.

S mamou sme si vtedy kúpili zopár esenciálnych olejov, vlastne na každú čakru jeden. Na viac nebolo peňazí a vtedy sa ešte neriešilo fyzické, alebo lepšie povedané - celostné liečenie, ale skôr pôsobenie na čakry a psychiku (napr ukľudnenie, povzbudenie a tak). Je zaujímavé, že jeden olej so mnou prežil úžasných 18 rokov. Prežil asi 6 sťahovaní kade tade, i do rôznych miest, niekoľko spolubývajúcich s rôznymi názormi na tieto "smrady" a dokonca aj kocúra. Keď som ho vyhodila, mal konzistenciu medu.

Inak bol to Céder. Bol to pre mňa olej takej hodnoty ako asi teraz Kadidlo alebo Myrha. Céder ako strom je veľmi vzácny a je chránený. Mne osobne sa spája s návštevou krajiny na strednom Východe, ktorá ho má vo vlajke. Bolo mi tam úžasne dobre. Nádherné spomienky. Navyše mi ten olej pripadal ako priame spojenie s bohom (najvyššou energiou - nazvite si to podľa seba). Dnes mám taký pocit pri zmesy EO Immortelle (už názov je úžasný!).

Doma sme mali vždy aspoň päť aromalámp. Takých tých mištičkových. Aspoň tri som prepálila. Jednou som aj trochu podpálila nábytok, ale myslím, že naši si to dodnes nevšimli. To sa stane keď zabudnete dolievať vodu a sviečka si veselo horí ešte pár hodín. Vďaka svojej opakujúcej sa neschopnosti spomenúť si na páliacu sa aromalampu, dnes už také dačo vôbec nepoužívam.

Difúzery neboli. A nikdy mi nenapadlo dať oleje do rozstrekovača s vodou a sprejovať po miestnosti. Zato mi automaticky napadlo oleje natierať na seba. Aj keď tam bolo takým tým malým písmom že "nepoužívať na pokožku" alebo "nepoužívať vnútorne". Vlastne na tých starých olejoch z dôb mojich osemnástich tam nebolo napísané vôbec nič. Len názov oleja a taký ten všeobecný nič nehovoriaci názov "Esenciálny olej" alebo "Éterický olej". Magické tekuté čudo nejasného pôvodu, kvality, zdroja, obsahu a vône. Ale iné nebolo.

Keď sa konečne internet rozbehol aj na Slovensku, začala som nekonečné noci brousovať a študovať. Už sama. Mamu to už prestalo baviť a navyše som sa už dávno odsťahovala. Kúpiť sa to ešte u nás nedalo, ale zato som mala rozsiahle vedomosti aký olej na čo použiť. Ale aj u nás sa dali nejaké oleje kúpiť a tak som neváhala. Mysliac si, že olej z levandule je proste olej z levandule, a že keď raz levanduľa pôsobí na človeka upokojujúco, tak tak pôsobí akýkoľvek olej z levandule. Veď je Z LEVANDULE.

A tak sa u mňa začali kopiť rôzne oleje od rôznych výrobcov. Bolo zvláštne, že všetky voňali inak. Mala som doma oleje od slovenských, českých, i zahraničných výrobcov. Malých i veľkých. Tie rozdiely boli šialené. Aj ich pôsobenie. Zvyčajne som po aplikácii oleja necítila nejak výrazne nič. Ak som teda chcela liečiť fyzické problémy ako chrípka či sopeľ. Niekedy som sa naopak výrazne vyhádzala. To vtedy, keď tam bolo tými malými písmenkami čosi na konci napísané. No ale veď na internete písali .....

Moje nadšenie z esenciálnych olejov rástlo a klesalo zakaždým, kedy som si prečítala niečo úžasné na nete a potom vyskúšala doma na sebe. Veď písali, že EO Citrón je výborný na prechladnutie. Tak som si ho dala. Písali že 20-25 kvapiek. Toľko veľa? Veď ho nemôžem tak míňať. Dala som si tri. Ale do pohára s vodou a vypila. Spálilo mi to hrtan. Hej, bolo tam napísané: "Neužívať vnútorne".

Raz som našla slovenského výrobcu "za rozumnú cenu". Chcela som ho vyskúšať. Nakúpila som si viacero olejov. Všetko OK. Len tá levanduľa ... z tej ma originál naplo. Asi sa ten olej skysol počas dopravy alebo čo. To bol taký smrad, že sme ho nedokázali ani používať do vysávača, kde zvyčajne končili "nepoužiteľné `liečivé` oleje". Dávala som jej kontinuálne šancu asi dva mesiace. Myslela som si, že si na to buď zvyknem, alebo ona sa zmení k lepšiemu. Ani jedno, ani druhé.

A to sa už blížime k veľkému vyvrcholeniu. Z Citróna som sa ako tak dostala. Na to som sa nenechala odradiť a napila sa Lemongrassovej silice s vodou. Pár dní som si myslela, že asi pôjdem na pohotovosť. Zadržiaval ma len stud, že ako to poviem tým doktorom, že čo som akože urobila?

Nakvapkala som si Škoricový EO do vane. Tri dni som mala vypálené veľké štipľavé fľaky po celom tele. Z Bazalkového EO sme sa "vyčistili" celá rodina. A z Gerániového EO som sa vyhodila ako keby som spadla do pol tony žihľavových listov.

To som bola už tehotná. Moje velikánske brušisko (nedočiahla som si rukami na koniec brucha) bolo ako po útoku komárov v lete na Sibíri. A to bol posledná esenciálna kvapka. Všetky EO išli do krabice s lepiacou páskou na vrchu. A moje odhodlanie ich používať šlo do kytek.

Medzičasom sa narodil náš drobec. Začali cviká, plavká, sople a teploty. A do toho som úplne nezávisle od viacerých mamičiek počula raz tu, raz tam, také tie neuveriteľné príbehy ako "...mám 3 deti a ani jedno nebolo choré....". Kúpila som na začiatok tri oleje malému na imunitu a sople a spánok, ... a dala posledný pokus s "alternatívnym EO za výhodnejšiu cenu" (veď nebudem na seba používať také vzácne=drahé oleje). Opäť som dala šancu EO Citrón ale od iného výrobcu a vypila dve kvapky v pohári s vodou. Veď som čítala, že doTerrácky ....

A spravila krátky proces "3 - 50". So znecitlivelým hrdlom, chuťou v ústach ako po anestéze, a bolesťou hlavy ako po dvoch ranách kladivom. Tri fľaštičky na jednu stranu, päťdesiat fľaštičiek na druhú. Tých päťdesiat možno spravilo radosť niekomu v sekcii Triedenie odpadu pred spaľovaním :)

A viete aký bol môj štvrtý olej? Hádajte ... Citrón ;)

Ak máte záujem o esenciálne oleje, píšte mi správu :)

*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

* Oleje neboli certifikované Potravinárskou a Lekárskou Komorou. Tento produkt nie je určený na diagnostikovane, ošetrenie, liečenie či prevenciu žiadnej choroby.


33 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now