Search
 • Dana Arvay

Vyrovnajte hladiny svojich hormónov a prirodzene pomôžte svojim nadobličkám


Tento článok som pripravila, kvôli jej aktuálnosti v tomto trošku stresujúcom predvianočnom období, ale hodí sa vždy, keď sa nevieme celkom uvoľniť , zrelaxovať a následne trpíme nadmernou únavou . Je o tom ako vyrovnávať hladiny hormónov a ozdraviť nadobličky.

Hormonálna nerovnováha a adrenálna únava sú bežnejšie, než si myslíme. Adrenálna únava je veľmi bežná, a je to preto, že v týchto časoch žijeme vo svete typu „bojuj alebo uteč“ . Sme v pohybe a nikdy si nedáme čas aby sme si skutočne oddýchli. Či sme vystresovaní preto, lebo sme prišli neskoro do práce, alebo bojujeme o záchranu života, náš adrenálny systém nepozná rozdiel. V každom prípade vysiela rovnaké množstvo kortizolu. Keď máme priveľa kortizolu, zasahuje to do trávenia, imunitnej funkcie, spánku a základných hormónov.

Na oplátku môže byť zodpovedný za veci ako sú brušný tuk, vysoký tlak, zdravie kostí, úzkosť, imunita, nálada, chuť na sex, zápal a neschopnosť sa sústrediť. Keď sú neustále zvýšené, čo je pri našom životnom bojujúcom alebo utekacom životnom štýle bežné, potom sú požiadavky na naše nadobličky priveľké, a my dostávame adrenálnu vyčerpanosť. Začíname sa spoliehať na kofeín, aby sme sa nejak prebrázdili dňom, čo naše nadobličky následne vyčerpáva ešte viac, nemôžeme spať, pretože náš rytmus spania je úplne rozhádzaný z toho, že sme v strese. Sme unavení. Necítime sa dobre a obrazne povedaní „jazdíme na výpary“ a tak je náš celý endokrinný systém narušovaný a hormóny sa dostávajú do nerovnováhy.

Tu sú spôsoby ako zlepšiť fungovanie nadobličiek a celkovú hormonálnu nerovnováhu a predísť tak množstvu závažných zdravotných problémov:

1. Jedzte tri vyvážené jedlá denne a približne dve menšie jedlá (snacky), aby ste si udržali vyrovnanú hladinu cukru. Udržiavanie zdravej hladiny cukru je kľúčom k celému endokrinnému systému a obzvlášť k funkcii nadobličiek.

2. Jedlo na podporu nadobličiek a na vyrovnanie hormonálneho systému:

 • Jedlá plné živín – jedlo vo svojom najprirodzenejšom stave.

 • Mleté semienka chia obsahujú zdravú vlákninu a omegy.

 • Žĺtky z vajíčok sú najlepším jedlom na opravu nadobličiek. Uistite sa, že jete vysokokvalitné žĺtky od voľne chovaných sliepok.

 • Extra panenský olivový olej – zdravý tuk, ktorý pomáha stabilizovať hladiny cukru v krvi

 • Pridajte do svojej diéty Himalájsku soľ po prebudení ½ čajovej lyžičky vo filtrovanej vode /resp. prevarenej/. Môžete si dať viac, ak máte málo energie počas dňa.

 • Pridajte picklesovanú zeleninu (kvasenú) do svojej stravy, aby ste dostali aktívne probiotiká a tiež užívajte dobré probiotiká ako je PB assist, ktoré vášmu telu pomôžu v mnohých aspektoch.

 • Jedzte veľa zeleniny a zeleninových džúsov (chaluhy, ružičkový kel, zelené a čierne olivy, paprika, kel, mangold, zeler, cukiny).

 • Pridajte jedlá bohaté na živiny a tepelne neupravené ako naklíčené orechy a semienka.

 • Morské riasy ako nori, wakame, kombu a hijiki sú všetko úžasné liečivé jedlá.

 • Kupujte organické, kedykoľvek sa dá, pasené na tráve, ak jete hovädzie mäso, voľne chované sliepky, divokého lososa (nie z farmy), bio vajíčka.

 • Držte sa preč od: procesovaných jedál, cukru, produktov z bielej múky, produktov, ktoré obsahujú veľa prísad, kofeínu, bubliniek, smažených jedál a fast foodov.

3. Naštartujte svoj vyprázdňovací systém: Vyprádzňovanie – aspoň raz denne, ideálne 3 krát denne. Pridajte citrón a citrónový olej do vody ako prvú vec čo ráno urobíte, aby ste naštartovali tráviaci systém a zalkalizovali ho, veľa vody- hydratácia je kľúčová, čistenie 2-4 krát ročne, črevná hydroterapia.

· Oleje proti zápche – Zendocrine (biely, hnedý), Zengest (DigestZen), Čierne korenie (Black Pepper), Fenikel, Peppermint.

Doplnky, ktoré sú veľmi nápomocné sú GX Assist, PB Assist, Omega mastné kyseliny.

4. Postupy na vyrovnávanie hladín hormónov s esenciálnymi olejmi:

 • Dajte 2 až 3 kvapky Frankincense (kadidla) pod jazyk ráno a večer. – toto pomôže tiež s náladou rakovinou a zápalom

 • Použite muškátový olej (Geranium) masážne priamo ponad pečeň každý deň.

 • Použite 2 kvapky zmesi Balance na chodidlá ráno a večer.

 • Najbežnejšie miesta na aplikáciu esenciálnych olejov za účelom vyrovnávania hormónov sú reflexné body na členkoch, spodku chrbta, oblasti štítnej žľazy, pečeni, obličiek, oblasti uzlín, stred tela, po oboch stranách chrbtice a oblasť kľúčnej kosti. Vôňa je silný nástroj, takže sa uistite, že ovoniate každý olej, keď ho používate, alebo ho dajte do difuzéra.

· Ženy – Clary Calm, Balance, Whisper, Melissa (medovka), Sandalwood, Immortelle, cypress (cyprištek), geranium (muškát), Clary Sage (šalvia) a Balíček pre zdravie ženy (Women’s Health Pack), balíček celoživotná vitalita ( Life Long Vitality Pack)

· Muži – Clary Sage (šalvia), Sandalwood, Balance, Cypress, Whisper, Immortelle pri erektilnej dysfunkcii (natrite na semenníky a natierajte smerom nahor), balíček celoživotná vitalita (Life Long Vitality Pack).

Akné: HD Clear, Immortelle, Bergamot, Clary sage (šalvia), clove (klinček), eucalyptus, frankincense (kadidlo), geranium (muškát), Roman chamomile (harmanček), lavender, lemon (citrón), lemongrass (citrónová tráva), marjoram, melaleuca (čajovník), patchouli, rosemary, sandalwood, spearmint, thyme, vetiver

Nadobličky : Bazalka, lavender, rosemary, clove (klinček), basil, peppermint, Elevation, Aromatouch Technique a balíček celoživotná vitalita ( Life Long Vitality Pack). Levandula a rozmarín znižujú kortizom, keď sú inhalované.

Opuch: Cypress(zmierňuje tekutiny), fenikel (rozkladá tekutiny), geranium (muškát), grapefruit, lemongrass, rosemary, tangerine (zmierňuje tekutiny). Pite vodu minimálne každé 3 hodiny.

Endokrinný systém: Zendocrine, rozmarín, cinnamon (škorica), Black pepper (čierne korenie), dill (kôpor), technika Aromatouch

Endometrióza: Clary sage(šalvia), cypress, eukalyptus, geranium (muškát)

Plodnosť: Solace, Clary Sage, Frankincense, cypress, geranium, Melissa, fenikel, roman chamomile (harmanček), tymián, ylang ylang

Vyčerpanosť: Ginger (zázvor), Peppermint (mäta), White Fir (biela jedľa) balíček celoživotná vitalita (the Life Long Vitality Pack).

Balíček celoživotná vitalita ( Life Long Vitality Pack) obsahuje vyrovnané doplnky na zvýšenie energie. Zázvor mäta a biela jedľa osobitne alebo spolu osviežujú. Mätu a bielu jedľu inhalujte alebo naneste na spánky zázvor natrite ponad pečeň a nadobličky.

Postup proti vyčerpanosti s esenciálnymi olejmi doTerra :

 • Užite 6 kvapiek Slim & Sassy a 3 kvapkymätového oleja a divokého pomaranča denne v kapsuli.

 • natrite 2-3 kvapky Citrus Blissu na spodok chodidiel každé ráno

 • každý deň užívajte balíček celoživotná vitalita

Nechajte si urobiť nasledujúcu “chrbtovú terapiu” raz týždenne:

 • Najprv aplikujte kokosový olej pozdĺž chrbtice.

 • Potom kvapnite ktorýkoľvek alebo všetky nasledujúce oleje na chrbticu: Začnite Oregano, potom Tymián, Citrus Bliss, divoký pomaranč, Frankincense, Rozmarín, Elevation, Aroma Touch… a skončte s mätou

 • Teplý zábal na 15 min po masáži chrbta pozdĺž chrbtice

Fibróza: Zmes: Zmiešajte 2 kvapky škorice, 10 kvapiek eukalyptu, 10 kv zázvoru, 10 kv mäty, a 3 kv rozmarínu s 2pol. Lyžicami kokosového oleja a masírujte hrudník a chrbát raz denne.

Návaly tepla: Peppermint (mäta), Geranium (muškát), citrusové oleje, Balance a šalvia. Peppermint skvelý spôsob ako sa ochladiť a môže byť efektívny na chodidlá v noci, na zátylok, na hrudník a niektorí preferujú dať si niekoľko kvapiek mäty do sprejovacej fľaštičky kvôli ľahšej aplikácii.

Impotencia: Clary sage (šalvia), clove(klinček), ginger (zázvor), sandalwood, ylang ylang

Libido: Sandalwood, Ylang Ylang, Ginger (zázvor), Peppermint (mäta), Elevation, Clary Sage (šalvia)

Nízky cukor v krvi: škorica (Cinnamon), klinček (clove), tymián, Slim and Sassy

Menopauza: Levandula, Whisper, a Geranium s niekoľkými špeciálnymi masážnymi ťahmi ponad brucho a ramená raz rýždenne po osem týždňov. Mali značnú redukciu menopauzálnych symptómov vrátane depresie a bolesti.

Migrény – Past Tense, mäta, kadidlo

Zmeny nálad: balíček celoživotná vitalita (LLV), Solace Bergamot, Clary sage (šalvia), fenikel, geranium (muškát), levandula, citrón, peppermint (mäta), rozmarín, sandalwood, smrekovec opadavý (blue spruce), ylang ylang

Vaječníky: Muškát a/alebo rozmarín (reguluje).

Hypofýza: Frankincense, sandalwood

PMS: Clary Calm , bergamot, Clary sage, fennel, geranium, grapefruit, lavender, Roman chamomile

Zvýšenie Progesterónu – Clary Calm, Balance, Geranium, Frankincense, Levandula,zázvor, majoránka, oregano, tymián, ylang ylang. Takisto natrite 3 kvapky z obidvoch, z majoránky a tymiánového oleja rozriedeného kokosovým olejom ponad pečeň večer.

Prostata: Helichrysum (slamienka), Immortelle

Málo testosterónu –Balance, Whisper, Sandalwood, Cypress, Clary Sage (šalvia) , Geranium, zendocrine rozmarín. Pridajte 1-2 kvapky Santalového dreva do 1 lyžice kokosového oleja a aplikujte masážne na semenníky a spodok chodidiel.

Rovnaký postup môžete použiť aj s Clary Sage (šalvia) alebo iným olejom uvedeným vyššie. Tiež môžete tieto oleje difúzovať, alebo použiť iné inhalačné techniky. Balíček celoživotná vitalita ( Life Long Vitality) používajte pravidelne. Ak je hladným problémom možná infekcia, zvážte použitie GX Assistu alebo inej detoxikácie.

Štítna žľaza:

· Dysfunkcia: Klinček

· Hyperthyroidizmus: Myrha, Balance

· Hypothyroidizmus: Klinček, mäta, spearmint.

· Podppora: Myrha (natierajte na ruky a chodidlá).

Niektoré oleje na zahrnutie do svojej každodennej rutiny na balancovanie hormónov a proti adrenálnej vyčerpanosti:

· Geranium (muškát) a Frankincense (kadidlo) – tiež pomáhajú vyrovnávať telo ako celok, vyrovnávajú celý endokrinný systém. Dajte si 2 alebo 3 kvapky pod jazyk každý večer a každé ráno.

· Zendocrine – bol špeciálne vyvinutý na pomoc endokrinnému systému- Podporuje zdravé čistiace a filtračné funkcie pečene, obličiek, hrubého čreva, pľúc a kože

· Clary Calm - Toto je špecifická zmes na balancovanie hormónov a manažovanie symptómov PMS – predmenštruačného symptómu) – Aplikujte na spodok chodidiel, zátylok, spánky a/alebo inhalujte vôňu. Vonia veľmi dobre. Používam ho ako parfém.

· Balance – pomáha všetkým systémom, prináša rovnováhu a pokoj a zvyšuje sústredenie. Pomáha vyrovnávaniu všetkých hormónov.

· Whisper – Výborný na mnohé hormonálne ťažkosti a pomáha mužom aj ženám

· Santalové drevo (Sandalwood) - upokojuje. Prirodzene vyrovnáva hormóny. Zvyšuje testosterón. Zmiešané s kadidlom (frankincense) vyrovnáva štítnu žľazu a endokrinný systém, pomkáha regulovať hypothalamus.·

· Medovka (Melissa) – Vyčerpanosť depresia, pomoc pri menštruácii, Medovka tiež zabíja vírusy ešte pre tým ako sa dostanú do bunky.

· Balance a Geranium (muškát) – hypothyroid (spomalená štítna žľaza) a nadobličky – týždeň natierajte na lymfatické uzliny na krku a na zápästi. Potom striedajte s citrónovou trávou, myrhou, mätou ďalší týždeň . Striedajte až kým sa budete cítiť vyrovnaní.

· Past Tense – na zápalové potiaže ako sú artritída, chronická bolesť, bolesť kĺbov. Migrény vyplývajúce z hormonálnej nerovnováhy, akýkoľvek typ bolesti hlavy.

Narúšače endokrinného systému:

• Lak na nechty, telové mlieko a dezodorant– väčšina obsahuje chemické produkty z čeľade ftalátov (DBP, DEHP). Tieto sa používajú, aby zmäkčili a zjemnili produkty.

Nahraďte čajovníkom a purify ako dezodorant –použite kokosový olej ako telové mlieko, immortele na tvár. Nájdite prírodný lak na nechty v bio obchode.

• Zubná pasta, šampón, soli do kúpeľa sprchovací gél – zahoďte ak obsahujú sodium lauryl sulfate (SLS ) alebo sodium lauryl ether sulfate (SLES). Tieto sú pridávané ako činidlá a emulzifikátory.

Nahraďte zubnou pastou On Guard ,

Alebo si vyrobte vlastnú s použitím jedlej sódy a mätového esenciálneho oleja.

• Kondicionér, základ, maska na tvár a krém – zahoďte ak na štítku uvádzajú parabény vrátane methylu, propylu, butylu a ethylu. Tieto sa používajú ako antibakteriálne činidlá a konzervanty.

Nahraďtre kokosovým olejom, esenciálnymi olejmis,citrónom pre lesk vlasov, Immortellom alebo kadidlom (Frankincense) na tvár.

• Mydlo, sprej na vlasy, riasenka, makeup a pena na holenia – zahoďte ak obsahujú chemikálie z rodiny anolamínov (DEA, TEA, MEA). Tieto chemikálie sa používajú ako emulzifikátory, prispôsobovače pH, konzervačné látky a peniace činidlá.

Nahraďte prírodnými alternatívami a vyrobte si vlastné

• Petroleum– zahoďte akýkoľvek produkt, ak obsahuje petrolatum. Používa sa ako zvlhčovač.

Nahraďte kokosovým olejom, alebo inými rastlinnými olejmi a nepetrochemickými produktmi – dokonca sa už vyrába aj gél, ktorý nie je na báze ropy.

Pre stručné info o škodlivých látkach v kozmetike prikladám link zo stránky Weledy -

https://www.weleda.sk/obsah/36_synteticka-kozmetika-moze-byt-pricinou-alergi.html?fbclid=IwAR1EmUZ7Zei7lGPxTDF45G7H4QFak6YJ7cBTsegP-LGBR4QYOvzuQ_ENB8M

https://www.weleda.sk/obsah/60_ako-si-vybrat-kozmetiku.html?fbclid=IwAR0w0eJyXGD3GSsENC6QMT8fJdPZ1gENxKKXVe8JJ8FUmQvoZC2o5rieIbo

Ak máte záujem o spomínané esenciálne oleje, konzultáciu, pomoc pri výbere správneho oleja či vzorku na vyskúšanie zadarmo - napíšte mi správu :)

*These statements have not been evaluated by the Food and Drug Administration. This product is not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease.

* Oleje neboli certifikované Potravinárskou a Lekárskou Komorou. Tento produkt nie je určený na diagnostikovane, ošetrenie, liečenie či prevenciu žiadnej choroby.


0 views
This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now